D4 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

D4 yetki belgesi sahip olduğu özmal araçlarla tarifeli ve tarifesiz 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı, mesafe gözetilmeksizin il içi ve 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı ve il içi servis taşımacılığı yapan şahıs veya şirketlere

verilir. D4 yetki belgesine eklenecek araçların özmal ve kullanım amacı bilgisinin “Ticari Yolcu Nakli” olması gereklidir. Şahıs ve şirketlerin ticaret/esnaf odasına kayıt olmaları, faaliyet belgesinde sermayenin en az 5.000 TL olması, şirketlerde tüm sahip, ortak ve dışarıdan atanan müdürlerin, şahıslarda ise şahsın adli sicil kaydının ibraz edilmesi ve Yönetmelikte belirtilen suçlardan kaydının olamaması gerekmektedir.

D4 yetki belgesi almak isteyen şahıs ve şirketlerin sahip olduğu 19 yaşından küçük en az 1 adet birim araca sahip olmalıdır. 1 adet 19 yaşından küçük aracı ile asgari kapasite sağlandıktan sonra yaş şartına bakılmaksızın araç eklenebilir. Ve yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca en az bir adet 19 yaşından küçük araç yetki belgesinde kayıtlı olmalıdır. Asgari kapasite sağlandıktan sonra asgari kapasitenin kaybedilmesi veya araç yaşı 19 ‘u geçmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarih itibari ile 90 gün içerisinde asgari kapasitenin sağlanır. Asgari kapasitenin süresi içerisinde sağlanmadığı durumlarda belge iptal edilmektedir.

 

D4 yetki belgesi almak için taşıma yapılacak güzergah için ilgili Trafik Komisyonundan/ Komisyonlarından izin alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” (UKOME) karar alınır. Bu kararda taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasiteleri belirtilerek taşıma yapılması yönünde izin verilir. Yetki belgesine sadece belge sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip araçlar eklenebilir.  D4 yetki belgesine en fazla 10 adet araç eklenebilir. Sözleşmeli veya resmi plakalı araçlar eklenemez. Yetki belgesinde mevcut bulunan aracın herhangi bir nedenden düşülmesi halinde aynı veya daha az sayıda koltuk kapasiteli bir başka araç komisyon kararı olmadan belgeye kaydedilir.

 

Yapılan son değişiklik öncesi resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenebiliyordu.  Ancak yapılan değişiklik ile artık resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenememektedir. Daha önceden yetki belgesi almış ve belgede ekli olan resmi plakalı araçlar eğer yetki belgesi süresi var ise 30.06.2013 tarihine kadar talep edilmesi halinde uzatılabilmektedir. 30.06.2013 tarihine kadar süresi uzatılan araçlar kullanılabilir. Bu süreden sonra resmi plakalı araçlar ticari yolcu taşımacılığı işinde ve D4 belgesinde kullanılamayacaktır.  

 

D4 yetki belgesine izin alınması halinde yeni hat eklenebilir. Bunla ilgili izin ilgili Trafik Komisyonundan alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” den (UKOME) alınır. Hat araç sayısı ile ilgilidir.

2 araca 1 taşıma hattı,

4 araca 2 taşıma hattı,

6 araca 3 taşıma hattı,

8 araca 4 taşıma hattı,

10 araca kadar olan araç sayısı ile 5 taşıma hattı alınabilir. Bir başka şekilde, güzergah (hat) için izin alınmış ise bir ay içerisinde belirli bir döngü içerisinde araç sayısına bakılmaksızın en fazla 4 tane taşıma hattında çalışılabilir. Bu döngünün ücret ve zaman tarifesinde belirtilmesi mecburidir. 

 

D4 için istenen evraklara soldaki Gerekli Evraklar menüsü altından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar   

-3 #4 admin 01-01-2015 09:28
Coşkun bey, taşımacılık faaliyetinde bulunmayanların belgelerinin veya hatlarının iptal edilmesi mümkün değildir. Durumu değerlendirerek ilgili komisyon güzergahı iptal edebilir. Taşıma kanununun 26 ıncı maddesinin a bendinin 3 üncü fıkrası gereği taşıma faaliyetini geçerli bir neden olmaksızın yapmayanlara 400 TL idari para cezası düzenlenir, denilmektedir.
Alıntılandı coşkun turgut:
2inc hattım 3otobüsum var.benımle birlikte çalışan ve bırer otobüsleri olanlar donüşmlü olarak 2013 tarıhinde ızın aldılar fakat ikınçi hata hiç çalışmayıp zaman tarifeside almadılar.bunların ıkıncı hatları iptal olurmu
Alıntı
0 #3 coşkun turgut 26-12-2014 18:03
2inc hattım 3otobüsum var.benımle birlikte çalışan ve bırer otobüsleri olanlar donüşmlü olarak 2013 tarıhinde ızın aldılar fakat ikınçi hata hiç çalışmayıp zaman tarifeside almadılar.bunla rın ıkıncı hatları iptal olurmu
Alıntı
0 #2 Admin 15-12-2014 07:22
Ersin bey. Diğer taşımacılar da yetki belgesi almışlarsa elbetteki çalışabilirler. (güzergahlarınd a taşıma yapmak kaydıyla) Güzergah dışında veya belgesiz olarak yapılan taşıma faaliyetlerinde cezai işlem uygulanmaktadır .

Alıntılandı ersin:
ben sivasın imranlı ilçesinde öğrenci servisi çekiyorum benden d4 belgesi almam istendi karakoldan şikayet etti diğer öğrenci servisi çeken arkadaşlar bende bu nedenle belge almaya karar verdim peki ben belgeyi alırsam diğer servis çeken arkadaşlar daha servis çekebilirmi saygılarımla
Alıntı
0 #1 ersin 14-12-2014 20:13
ben sivasın imranlı ilçesinde öğrenci servisi çekiyorum benden d4 belgesi almam istendi karakoldan şikayet etti diğer öğrenci servisi çeken arkadaşlar bende bu nedenle belge almaya karar verdim peki ben belgeyi alırsam diğer servis çeken arkadaşlar daha servis çekebilirmi saygılarımla
Alıntı

Kamusal Bilgi © Copyright 2014, All Rights Reserved Hiçbir Yazı Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz