Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlu mu?

16 Ocak 2016
Yazar :  

Otomobillere Kış Lastiği Zorunlu mu?1 Aralık - 1 Nisan arasında uygulanan kış lastiği uygulaması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yayımladığı genelge ile uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulama ticari faaliyet gösteren bütün araçlarda (minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici..) uygulanması zorunlu olarak öngörülmüştür. Ancak, bu uygulamayla beraber hususi otomobil kullanan araç sahipleri bu uygulamaya tabi olup olmadığı konusunda araç sahipleri tereddüt yaşamaktadır.

Kış lastiği uygulamasına hususi otomobillerde tabidir fakat takma zorunluluğu belirli durumlarda geçerlidir. Kış lastiği takma zorunluluğu yoğun geçen kış şartlarına göre Valiliğin Emniyet Genel Müdürlüklerine vereceği talimatlarla belirlenmiştir. Şayet yoğun olarak kar yağışı, don olayları veya benzeri durumlarda Valiliğin vereceği talimatlara bağlı olarak emniyet birimlerinin uygulaması sonucu hususi otomobiller denetimlere tabi tutularak kış lastiği kontrollerinden geçirilecektir.

Yapılan denetimlerde kış lastiği veya araç lastik zinciri kullanmayan hususi araç sürücülerine İdari Para Cezası uygulanır veya bulunduğu il sınırları dışına kış lastiği veya araç lastik zinciri takmadan yola çıkmasına izin verilmez. Hususi araç kullanan araç sahiplerini dikkat etmesi gereken nokta yoğun geçen kış mevsiminin durumuna göre araçlarına kış lastiği veya araç lastik zinciri takarak yola çıkmaları hem kendileri hem de diğer araç kullanan sürücülerin can güvenliği için gereklidir.

Hangi illerde ve hangi tarihlerde otomobillerde kış lastiği takmanın standart bir uygulama olamayacağı için araç kullanıcıları valiliklerin kararlarını kontrol etmeli ve buna göre araç kullanmalıdır.

Yorum

  • ali karakaş ali karakaş Cumartesi, 16 Ocak 2016

    kış lastiği tüm araçlarda zorunlu olmalı
    mesleği araç kullanmak olan kişilerin kullandığı araçda zorunlu olan birşey amatör kişilerin kullandığı araçda isteğe bağlı olmamalı...

Yorum Yazın

Top