Trafikte Sollama

30 Mart 2017
Yazar :  

Trafikte Araç Sollaması Nasıl Yapılır?Hareket halindeki trafikte önümüzdeki aracın kendi aracımızdan daha yavaş hareket etmesinden dolayı, önümüzdeki aracı geçme işine sollama (geçiş) denir. Peki, bu geçişleri nasıl yapacağız konusunda nelere dikkat etmemiz gerekir bunlara kısaca değinelim.

Öncelikle sollama(geçiş) yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli husus sollama esnasında aracınızla sinyal işareti verip hem kendimizin hem de diğer araç sürücülerinin güvenliğini düşünerek yasal bir şekilde sollama yapmalıyız. Sollama yaparken ön görülmemiş en ufak bir risk çok büyük maddi hasarlı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları ile sonuçlanabilmektedir. Sollama yapılırken güvenliğin yanı sıra aracımızın teknik özelliklerinin bu sollamaya uygun olup olmadığıdır. Sollama yaparken bu unsurların yanında trafik kurallarının gösterdiği levha ve işaretlere de dikkat etmemiz gerektedir. Zamanla kazanılmış tecrübelerde yollarda kasıtlı olarak 00 işaretlerini tahmin etme yollardaki kör noktaları bilme gibi özelliklerde bize bu konuda yardımcı olacaktır. Sollama yapılırken önümüzün görünmesine dikkat etmeli, geçiş için yeterli mesafeyi hesaplamalı ona göre sollama yapılmalıdır.

Karayollarımız genelde iki şeritli iki yönlü trafikle akmaktadır. Bu gibi yollarda sollama riski daha fazladır. Sollama yapılacaksa karşıdan gelen aracın uzaklığının iyi hesap edilmesi ve aracımızın bu sollamada gerekli teknik yapıya uygunluğu bilmemiz gerekir. Eğer bunların sağlamıyorsak şeridimizde kalıp karşı şeridin boşalmasından sonra sollamayı yapmalıyız. Eğer konvoy halindeki seyirlerde geçiş yapılırken geçme esnasında önümüzdeki araçta sinyalini verip sollama yapıyor ise biz sollamayı sonlandırıp önümüzdeki aracın sollamasını tamamladıktan sonra sollama yapmalıyız. Şehir içindeki seyir halinde özellikle okul geçitlerinde önümüzdeki aracı sollarken her zaman dikkatli olup her an bir çocuğun çıkma ihtimalini göz önünde bulundurup sollama yapmamak en iyisidir. Çünkü çocukların boy mesafesi araçları bazen göremeyebilir. Ve karar verme idrakları yetişkinler gibi olmadığı için dikkatli sürüş yapılmalıdır. Başka dikkat edeceğimiz önemli bir konuda kavşaklara yaklaşırken yapılan sollamalarda mesafeleri dikkate elmamız gerekir, şehir içindeki kavşaklara yaklaşırken geçme mesafesi 30 Metre şehir dışlarındaki kavşaklara yaklaşırken 150 metreden önce sollama yapılamaz.

Sollama başladıktan sonra sağımızda kalan aracın arkamızda belli bir mesafe kat ettirmeli aracımızdaki iç dikiz aynaları ve dış sağ sol aynalarla kontrol yapıldıktan sonra müsait olan sağ şeride geçilmelidir. Kısacası solama yaparken her zaman insan unsuru ön plana çıkarken dikkatli sollama yapılması gereklidir.

0 Yorum 2192 Görüntüleme
Oguz Kağan

Yorum Yazın

Top