Psikoteknik Belgesi

03 Nisan 2017
Yazar :  

Psikoteknik Belgesi Nedir?Trafikte unsurların başında gelen sürücülerin çevresel unsurlardan gelen tepkilere nasıl, nerede, ne zaman ve ani olarak tepki verebilme özelliklerinin olup olmamasıdır. Sürücülerin bu gibi tepkilere olumsuz cevap verdiğinde trafik kazalarına sebep vermekte, belli aralıklarda devam eden bu tip hareketler nedeniyle sürücü belgelerine trafik zabıtalarınca el konulmaktadır.

Sürücülerin trafikte hareketli bir şekilde olmaları olağan bir durumdur. Bu olağanlık belli bir araç sürme tekniği oluşturmakta, sürücülerin araçları kullanmasındaki güvenirliliği sağlayan karar verme, dikkat, algı tepki hızı, el, ayak, göz koordinasyonu, saldırganlık, sorumluluk, risk alma v.b gibi tutumların ölçülmesi ile yapılan bazı testlerle sürücülerin trafikteki uygunluğu için denetlenmesi, bu denetlenmenin psiko teknik değerlendirme ile yapılması ile karar verilir.

Sürücülerin Psiko teknik eğitimlerin alınmasına karar verme nedenlerinin çeşitli unsurlarda olduğudur. Bunların en başta olanları alkollü olarak araç kullanma, hız nedeniyle alınan ehliyetlerin geri verilmesinde, trafikte yapılan belirli ihlaller nedeniyle sürücü belgesine ceza puanı nedeniyle el konulan sürücüler psiko teknik eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin 2918 trafik yönetmeliğinin 60 maddesi gereği her beş(5) yılda bir bedeni ve psiko teknik olarak sağlıklı olduklarını belgeleyen raporu yetkili sağlık kuruluşlarından almak zorundadır denilmektedir. Sürücülüğü meslek edinen kişilerin bu yasal sorumluluğu yapması gerekmektedir.

Özellikle dikkat edilmesi gereken husus sürücüler için yapılan bu uygulamalar hem sürücülerin hem de trafikteki diğer insanların can güvenliğini sağlamaktır. Bu tür tedbirler sürücülerin kabiliyetlerini artırmakta trafikte daha dikkatli olmalarını sağlamakta güvenli bir şekilde trafikte seyir almalarını sağlamaktadır.

0 Yorum 2541 Görüntüleme
Oguz Kağan

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı