Trafik Kuralları Ve Birkaç Ayrıntı - 2

28 Kasım 2015
Yazar :  

Trafik kurallarında; önemsenmeyen, dikkatten kaçan, bilinmeyen ve ihlal edilen kuralların belirtildiği ikinci yazı ile bilinmesi ve uyulması gereken kurallara dikkat çekilmektedir. Unutulmamalıdır ki trafik kuralları yaya / sürücü hepimizin yararınadır. Kimi zaman şoför kimi zaman yaya olarak bizleri ilgilendirmektedir. Kurallara uyulmaması ve tespit edilmesi halinde cezai müeyyide uygulanmaktadır.

 

Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak

 • Trafik Kanunu Ek Madde 2/4
 • Kimlere uygulanacak: Yolculara
 • Ceza tutarı ne kadar:242,00 TL. erken ödeme 181,50 TL

                                      

Korsan olarak tabir edilen taksi, otobüs, minibüs, v.b araçlarla yolcu taşımacılığı yapan ve bu tür araçlarla seyahat eden kişilere uygulanan bir cezadır. Genelde ücreti düşük olduğu için tercih edilmektedir.

 

Şehirlerarası akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmamak,

 

 • Trafik Kanunu Madde 82/1-b
 • Kimlere uygulanacak: Sürücülere
 • Ceza tutarı ne kadar:172,00  TL. erken ödeme 129,00 TL

 

Karayollarında akaryakıt dolum istasyonlarında veya yakın bir yerinde olan trafik kazalarında kazazedelere hemen müdahale etmek için alınan bir karardır. Şehir dışında olan kazalarda yakın olduğu ve ilk olarak yol üzerinde akaryakıt istasyonları olduğu için sağlık ihtiyacını bu tür yerlerden karşılanır.

Yaralanmalı veya ölümlü kazalarda zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak

 • Trafik Kanunu Madde 81/3
 • Kimlere uygulanacak: Sürücülere
 • Ceza tutarı ne kadar: 356,00 TL, erken ödeme 267,00TL

Kaza yapan kişi ve kişiler yaptıkları kazanın ölümlü ve yaralanmalı olmasından dolayı kazanın heyecanından veya korkusundan trafik kazasına müdahale edecek trafik görevlilerine haber vermeden olay yerinden ayrılırlar. Bu gibi durumlarda haklı bile olsalar olay yerini haber vermeden terk ettikleri için bu ceza ile karşı karşıya kalacaklardır.

Kazaya karışan araç sürücülerinin veya kaza mahallinden geçen araç sürücülerinin ilk yardım önlemleri almaması, zabıtaya veya sağlık kuruluşlarına haber vermemesi.

 • Trafik Kanunu Madde 82/1-a
 • Kimlere uygulanacak: Sürücülere ve uymayanlara
 • Ceza tutarı ne kadar:172,00 TL, erken ödeme 129,00TL

 

 

Özellikle araç trafiği fazla olan yollarda, kaza olan mahalde kaza yapan araç sürücüleri veya kaza mahalinden geçen araç sürücülerinin kaza ile ilgili herhangi bir tedbir almadan kazaya müdahale etmektedirler. Bunun sonucunda tedbir almadıkları için başka kazalara neden olmaktadırlar. Bu gibi durumlarda soğukkanlı olup, kaza yeri güvenliğini sağlayarak, tedbir alarak, trafik güvenliklerine haber verilmesi gerekir. 

0 Yorum 3190 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı