Web’den Otobüs Bileti

05 Aralık 2015
Yazar :  

Günümüz teknolojik imkânlarının piyasaya sunumu, vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmaya yönelik bilgi ve beceriler içerse de, bu imkanların kullanımı ancak yasalar çerçevesinde mümkün ve yararlı olmaktadır. Bu tür faaliyetlerle internet aracılığı ile elektronik e-bilet ile bilet almaya çalışan birçok kişi bulunmaktadır.

Fakat elektronik e-bilet alan bazı kişilerin aldıkları biletlerin firmalar tarafından kabul edilmediğini biletlerinin geçersiz olduklarını, otobüslere binecekleri zaman öğrenmektedirler. Ayrıca bu şekilde alınan biletlerin kişileri uğrattığı zarar kadar F1-F2 belgesi almış acentacılık yapan şirketlerde mağdur duruma düşmektedir.  

Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için bir yazı yayınlayan Ulaştırma Bakanlığı, otobüs biletlerini elektronik ortamda almak isteyenlerin mağduriyet yaşamamaları için hizmete açmış olduğu http://www.ulasim.gov.tr internet adresindeki Ulusal Ulaştırma Portalı(UUP)’ndan yararlanmak suretiyle güzergah, fiyat ve yetkili taşımacıların internet sitelerine ulaşabilecekleri gibi, taşımacının veya yetkili acentelerin “on-line” hizmet veren web sitelerine doğrudan giriş yaparak bu siteleri kullanmaları tavsiye edilmektedir.  F1-F2 acentacılık belgesi olan firmaların kendi izni ve bilgisi dışında firmalarına ait yolcu biletlerinin yetkisiz olarak satışını yapan veya yapmaya teşebbüs eden firmaların tespiti halinde derhal Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na haber vererek bu tür kanuna aykırı iş yapan korsan firmalar gerekli müeyyideler uygulanacağını belirtmiştir.  

0 Yorum 2359 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top