Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik

05 Mayıs 2016
Yazar :  

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik YapılmıştırKarayolu Taşıma Yönetmeliğinde, 04.05.2016 tarih ve 29702 sayılı Resmi Gazeteyle,  kapsamlı değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikleri sıralayacak olursak,

Finansal kiralama ile edinilen taşıtlar sözleşmeli olarak eklenebilecek,

A2 yetki belgesi sahipleri sadece 1 sınır kapısı kullanabilecekler ve bu sınır kapısını değiştiremezler,

Tüm yurtta A2 yetki belgesi sayısı 12 ile sınırlandırılmıştır. 12 den fazla A2 yetki belgesi verilmeyecektir.

Tüm yetki belgesi sahiplerinden mesleki saygınlığa sahip olmaları istenecektir.

Bir adet araç ile D4 yetki belgesi almak isteyenlere mevcut D4 yeti belgesi ücreti üzerinden %85 indirim uygulanacaktır. (2016 yılı D4 Yetki Belgesi Ücreti 7.901 TL) İkinci aracını belgesine kaydettirecek olanların ise tam ücreti ödemesi gerekecektir.

D4 yetki belgesi resmi taşıt eklenebilecektir.

G3 yetki belgesi sahipleri M2,M3, P1, P2 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilecekler. Değişiklik öncesi M3 yetki belgesiyle acentelik sözleşmesi yapılamıyordu.

Bazı yetki belgeleri için istenilen adli sicil belgesindeki Adli Sicil Arşiv Kaydı artık dikkate alınmayacak. “Adli Sicil Kaydı” altındaki kayıtlar dikkate alınacak.

Uyarma cezalarında “kalıcı hale gelme” durumu kaldırılmıştır. Tüm uyarmalar her zaman ödenebilir durumda olacaktır.

Yetki belgesinde uyarma olan belge sahipleri belgelerini yenilemek, devretmek veya başka bir belgeye dönüşüm yapmak istediklerinde ödemek zorunda kalacaktır.

Asgari kapasite altında kalma 540 dan 630 güne çıkarılmıştır.

Yetki belgesinde kayıtlı bulunan taşıtlardan yaş haddi aşan, muayenesi 30 günden fazla bir süre geçiren, yurt dışında iken muayenesi biten ve yurda girişi sonrası 30 30 günden fazla bir sürede muayene yaptırmayan ile yaptırması zorunlu bulunan sigortayı/sigortaları yapılmayan araçlar sistem tarafından otomatik olarak düşülecektir.

M türü yetki belgesi hariç diğer yetki belgeleri için sözleşmeli taşıt kullanım oranı hesabında, her özmal taşıta karşılık aynı cinsten taşıt/taşıtlar dikkate alınacaktır.

Özmal sözleşmeli araç oranın aşılması ile en son kayıt edilmiş aynı cins olmayan taşıtlar yetki belgesinden otomatik olarak düşülecektir.

Resen düşülen araçlar için belge sahiplerine uyarma cezası verilmeyecektir.

D4 yetki belgesi hariç tarifeli yolcu taşımacılığı yapanlardan veya sözleşme yaptıkları acentelerden seferlerin başladığı kalkış ve bittiği varış noktalarındaki en az bir yolcu terminaline bağımsız olarak veya birlikte sahip olmaları veya bu terminalin kullanma hakkını sahip olduklarını belgelemeleri istenecektir.

Tarifeli yolcu taşımacılığı yapan ve zaman tarifesi uymayanlara 10 uyarma, veya zaman tarifesinde belirtilen saatte araç tahsis etmeyenlere 3 uyarma verilecektir (2016 yılı 1 uyarma 95 TL )

Belge sahibine verilen uyarma sayısı 50 ye ulaşınca yetki belgesi geçici olarak durdurulur. Uyarma cezasını ödeyerek 50 nin altına düşmesi halinde faaliyet durdurma işlemi iptal edilir.

Aktif vergi mükellefiyeti sonlandıranların faaliyetleri geçici olarak durdurulur. Tekrar aktif vergi mükellefi olmaları halinde faaliyet durdurma işlemi kaldırılır. Bu tür belgelere iptal işlemi uygulanmaz.

Yetki belgesi uyarma, faal vergi mükellefi olmama ve asgari kapasiteyi sağlamama sebebiyle iptal edilenler 01.08.2017 tarihine kadar mevcut durumda öngörülen şartları sağlamak ve mevcut yetki belgesi ücretinin %15 ini ödemek koşuluyla yeni belge alabileceklerdir. Ayrıca eklenecek her araç için taşıt kartı ücretini de ödeyeceklerdir. (2016 yılı için 95 TL)

Yetki belgesi uyarma, faal vergi mükellefi olmama ve asgari kapasiteyi sağlamama sebebiyle iptal edilmiş ve aynı cins belgeyi almış bulunanlar ise yenileme sürecinde yenileme ücretini ödemeyeceklerdir. Ancak belgesinde kayıtlı her bir taşıt için taşıt kartı ücretini ödeyeceklerdir. (2016 yılı için 95 TL)

 

3 yorum 4533 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HAykut HAykut Perşembe, 05 Mayıs 2016

    Hakan bey, D2 ile düzenli taşıma yapılamaz. Yapıldığı tespit edildiğinde para cezası uygulanır.

  • Hakan ozden Hakan ozden Perşembe, 05 Mayıs 2016

    Bizler ilce belediyesinden guzergah ve tamir belgelri ile faliyet yapoyorduk. Bsb kanunu cikti onlar size tahtit plaka verecez 20.000 tl arac basi istiyor. Kanunda mevcut haklarin iadesi hukmu var. Belediye ben onu bilmem diyor. Biz d2 ile ogrenci ser yapabilormiyiz.

  • Metin ışık Metin ışık Perşembe, 05 Mayıs 2016

    Yapılan değişiklikler resmi araçların belge almasının önü açılmıştır.buda d4 belgesiyle çalışan esnafı perişan edecektir.sigorta paralarını ödeyemeyen insanlar dahada mağdur olacaktır. Bu yanlıştan dökülmesi gerekmektedir.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı