Sigortasız Veya Muayenesiz Araçlar Belgeden Düşülecektir

28 Haziran 2016
Yazar :  

Sigortası Veya Araç Muayenesi Bulunmayan Taşıtlar Yetki Belgesinden Düşülecektir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde 04.05.2016 tarihli değişiklik yapılmıştı. Yeni düzenlemeye göre muayenesi veya yapılması zorunlu sigortası bulunmayan araçlar kayıtlı oldukları yetki belgelerinden düşülecektir.

04.05.2016 tarihli değişiklik ile; yurt içinde bulunan ve muayenesi biterek 30 gün araç muayenesi bulunmayan, yurt dışında araç muayenesi biten ve yurda giriş yaptığı günden itibaren 30 gün araç muayenesini yaptırmayan, yaptırılması zorunlu herhangi bir sigortası yapılmayan araçlar yetki belgelerinden otomatik düşülecektir. Bu gün itibariyle sigorta ve araç muayenesi bulunmayan taşıtlar Bakanlığın sistemi tarafından otomatik olarak düşülmeye başlanmıştır.

Sigortasız veya araç muayenesizlik nedeniyle düşülen araçlar yetki belgesiz olarak değerlendirileceğinden bu araçlarla faaliyette bulunulması halinde belgesizlikten ötürü para cezası uygulanacaktır. Araçları düşülen belge sahipleri araç sigortalarını veya araç muayenelerini yaptırarak ruhsat fotokopisi ve dilekçe ile bağlı bulundukları Bölge Müdürlüğüne / Ticaret Odasına başvuruda bulunmalıdır. Bu şekilde işlem yaptıranlar araç ekleme işlemi yapacağından taşıt kartı ücretini (her araç için 2016 yılı 95 TL) ödeyerek araçlarını tekrar yetki belgesine eklettirmeli ve taşıma faaliyetine bundan sonra başlamalıdır.  

Yorum

 • murat murat Salı, 28 Haziran 2016

  araç muayenesi ile k yetki belgesinin iptal edilmesi kadar komik bir durum görmedim. muayenesiz araç zaten bağlanıyor. insanları eziyet etmek ve oy kaybetmek için gizli ajanların bu kanunları çıkardığını düşünüyorum. insanı devletinden soğutmayın arkadaşlar

 • Ersin Ersin Salı, 28 Haziran 2016

  Aracımı 5 aydır kullanmıyorum (trafiğe çıkmıyor sadece petrolde yatıyor) hiç bir eksiğim de yok muayenesi bitti 30.gün ulaştırmadan msj geldi aracınız yetki bölgesinden düşmüştür diye.muayenemi gününde yaptıran biriyim sıkıntı yok ama araç çalışmıyor trafiğe çıkmıyor diye çalışmaya yakın yaptırmak istemiştim yattığı günler israf olmasın paramız boşa gitmesin diye.lütfen yetkililere sesleniyorum bizi bukadar fazla Boğmayın zaten para kazanamıyoruz.düşünmeden hareket etmeyin.benim aracım yatıyo muayenesiz trafiğe cıksam trafik polisi diye bişey var cezası belli.zorunlu sigorta zorunlu muayene bu işin yapılacağı kalmadı gerçekten herşey para.elimizden de alında sizde kurtulun bizde....

 • Hüseyin taşer Hüseyin taşer Salı, 28 Haziran 2016

  C2 belgeli araç satın aldım c2 belgesi otamatik olarak c2 den düşer mi
  Aldığım aracı k belgesine kayıt ettircem

 • İbrahim İbrahim Salı, 28 Haziran 2016

  Aracim muannesi bitti 20 gun sonra randavu aldım ve muannede kaldi ancak trafige çikamazsin demedi verdigi evraktada belli ancak k2 yetki belgemmi düşurduler aracimmın muannesi var sayilmiyormu acaba

 • Öztürk Öztürk Salı, 28 Haziran 2016

  Ramazan Bayramında aracımla yurt dışına çıktım, 28.06.2017 tarihinde dönüş yaptım,aracımın fenni muayenesi 01.07.2017 tarihinde bittiği için 29.06.2017 tarihinde internet üzerinden randevü almak için başvurduğumda randevuların 05.07.2017 tarihine kadar dolu olduğu için 05.07.2017 tarihine randevu aldım.03.07.2017 tarihinde trafik kontrolünde yurt dışından geldiğimi,randevü aldığımı söylememe rağmen 95 tl ceza ve 10 ceza puanını afiyetle giydirdiler sağ olsunlar.Kanunen ne kadar doğru bilmiyorum ama ahlaken şu ülkede cezasını ödemeyen,vergisini ödemeyen,hırsızlık yaptığı halde ceza bile almayanların yanında bu ceza hak mı acaba.

 • sibel sibel Salı, 28 Haziran 2016

  Bilgiler icin cok tesekür ederim.

 • murat murat Salı, 28 Haziran 2016

  esnafı nasıl soyacaklarını şaşırdılar ALLAH sizi bildiği gibi yapsın

 • HAykut HAykut Salı, 28 Haziran 2016

  Ahmet bey, vizeden kasdettiğiniz sanırım belge geçerlilik süresi. Belge geçerlilik süresi dolması ile faaliyette bulunmanın cezai işlem gerektirdiğine dair yönetmelik maddesi var. Buna göre 1 yada 10 gün farketmez geçerliliği dolan bir belge yok hükmündedir.

 • Ahmet Ahmet Salı, 28 Haziran 2016

  Arac yuklu ve sadece 1 gun vizesi gec tigi icin karayolari kantari vizesiz arac kullanildigi icin ceza kesmistir bunun hukmu nedir iptal ettirebilirmiyiz cezayi ve nereye ne sekil de basvurabiliriz

 • HAykut HAykut Salı, 28 Haziran 2016

  Yusuf bey, anladığımla başlayayım. C2 yetki belgeniz var.Aracınız yurt dışında ve muayenesi geçmiş. Bu sebeple aracınız düşmüş ve yurda geldiğinde ceza yazılmış. Öncelikle bilmelisiniz ki bakanlık sistemi muayenesiz araçları düşmektedir. Konuya gelecek olursak. Karayolu Taşıma Yönetmeliği taşıtlarla ilgili 24. maddesinin b-2 bendinde "mealen" yurt dışındayken muayenesi biten araçların yurda giriş sonrası 30 gün içinde muayenesi olmasa bile belgeye kaydının yapılabileceğini hükme bağlamıştır. Zaten yurt dışından gelen bir aracın "helede yükü varsa" hemen muayene yapması zor bir ihtimal. Tavsiyem, ceza tebliği ile birlikte vakit kaybetmeden ilgili bölge müdürlüğüne yurt dışında bulunan yerli plaka bir araca yurt dışında muayene yaptırılamayacağı, yurt dışında iken muayene olmaması nedeniyle aracınızın düştüğü ve yurda girişte aracınızın dolu olduğunu, girişle birlikte muayene yaptıramayacağınızı, yurt dışından gelen muayenesiz araçların 30 gün içinde belgeye kaydedilebilme olanağının olduğu ve bu sebeple yazılan cezanında iptal edilmesini talep edin. Eğer "ceza tebliği" sonrası 15 gün içinde olumlu dönüş olmazsa cezayı ödeyin ve mahkemeye belirttiğim şekilde itiraz edin. Belirttiğim madde ile "büyük ihtimalle" ceza iptal edilecektir. Mevzuat maddesi sizin lehinedir.

Yorum Yazın

Top