K Türü Yetki Belgeleri

18 Mayıs 2018
Yazar :  

K türü yetki belgeleri, yurtiçi eşya taşımacılığı veya hususi taşımacılık yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belge türüdür. Taşımanın şekline göre üç farklı türe ayrılır.

 

Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara K1, hususi taşımacılık yapacaklara K2 ve ticari amaçla taşınma eşyası taşımacılığı yapacaklara K3 yetki belgesi verilir. Bunla birlikte sadece kamyonet türü araç veya araçlarla K1 ve K2 yetki belgesi almak isteyenlere belge ücretinde %75 indirim uygulanarak Yıldızlı (K1* - K2*) yetki belgesi verilmektedir.

K1 yetki belgesi almak isteyen gerçek kişilerden 25 ton asgari kapasiteyi sağlaması istenmektedir. Tüzel kişilerde ise en az 2 birim taşıtla 50 ton asgari kapasiteyi sağlanmalıdır. Gerçek veya tüzel kişiler sahip oldukları kamyonet araçlarla K1* yetki belgesi almak istediklerinde ise en az 1 adet kamyonet cinsi araç yeterli olmaktadır. K1 yetki belgesinin kapsamı ticari eşya taşımacılık olduğundan belgeye kaydedilecek araçların kullanım amacı bilgisinin Ticari Yük Nakli olması zorunludur. K1 belgesi almak isteyen gerçek kişilerin belli suçlardan sabıkasının olmaması, tonajı sağlaması ve aktif vergi mükellefi olması zorunludur. Gerçek kişilerde odaya kayıt olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Tüzel kişilerde ise odaya kayıt olma zorunluluğu devam etmektedir. Önceki yönetmelikten farklı olarak K1 yetki belgesinde araçlarda yaş şartı kaldırılmıştır.

K2 yetki belgesi almak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin en az bir birim aracının olması yeterlidir. Vergi mükellefi olma veya oda kaydı istenilmemektedir. Aracının cinsi kamyonet olan ve hususi taşıma yapan gerçek veya tüzel kişilere indirimli belge olan K2* yetki belgesi verilmektedir. İndirimli (yıldızlı) K1 veya K2 yetki belgesi alanlar kamyon, çekici veya yarı römork gibi araçlarını yetki belgelerine kaydettirmek istediklerinde indirimli belge ile normal belge arasındaki ücret farkını vererek belge değişim işlemi yapmalılardır.

K3 yetki belgesi almak isteyen gerçek veya tüzel kişilerden en az iki birim araçla 35 ton asgari kapasiteyi sağlaması istenmektedir. Diğer şartları K1 deki gibidir.

K1 tüzel kişi ve K3 yetki belgesi sahibi hem gerçek hem de tüzel kişilerden en az birer adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişiyi istihdam etmeleri istenilmektedir. Belge sahipleri yetki belgesi ilk verilişi sonrası 6 ay bu şarttan muaf tutulmaktadır. 6 ay sonra MYB olmayan belge sahiplerine idari para cezası tanzim edilmektedir.

Yeni yönetmelikle K1 ve K3 gerçek kişi ile B3, C1, D3 veya K2 yetki belgesi talep edenlerden (hem gerçek hem de tüzel kişi) imza sirküsü, oda kayıt zorunluluğu (faaliyet belgesi) ve ticaret sicil gazetesi istenilmemektedir.

Belge ücretleri ise 2018 yılı için, K1 ve K2 yetki belgesi ücreti 10.000 TL K3 yetki belgesi ücreti 5.000 TL ve yetki belgesine kaydedilecek her araç 300 TL taştı kartı ücretinden oluşmaktadır.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı