D4 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

30 Kasım 2015
Yazar :  

D4 yetki belgesi sahip olduğu özmal araçlarla tarifeli ve tarifesiz 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı, mesafe gözetilmeksizin il içi ve 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı ve il içi servis taşımacılığı yapan şahıs veya şirketlere verilir. Ücreti 8.203 TL ve eklenecek her araç için 98 TL dir. 

D4 yetki belgesine eklenecek araçların özmal ve kullanım amacı bilgisinin “Ticari Yolcu Nakli” olması gereklidir. Şahıs ve şirketlerin ticaret/esnaf odasına kayıt olmaları, faaliyet belgesinde sermayenin en az 5.000 TL olması, şirketlerde tüm sahip, ortak ve dışarıdan atanan müdürlerin, şahıslarda ise şahsın adli sicil kaydının ibraz edilmesi ve Yönetmelikte belirtilen suçlardan kaydının olamaması gerekmektedir.

D4 yetki belgesi almak isteyen şahıs ve şirketlerin sahip olduğu 19 yaşından küçük en az 1 adet birim araca sahip olmalıdır. 1 adet 19 yaşından küçük aracı ile asgari kapasite sağlandıktan sonra yaş şartına bakılmaksızın araç eklenebilir. Ve yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca en az bir adet 19 yaşından küçük araç yetki belgesinde kayıtlı olmalıdır. Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 630 (altıyüz otuz) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. 

D4 yetki belgesi almak için taşıma yapılacak güzergah için ilgili Trafik Komisyonundan/ Komisyonlarından izin alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” (UKOME) karar alınır. Bu kararda taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasiteleri belirtilerek taşıma yapılması yönünde izin verilir. Yetki belgesine sadece belge sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip araçlar eklenebilir.  D4 yetki belgesine en fazla 10 adet araç eklenebilir. Sözleşmeli veya resmi plakalı araçlar eklenemez. Yetki belgesinde mevcut bulunan aracın herhangi bir nedenden düşülmesi halinde aynı veya daha az sayıda koltuk kapasiteli bir başka araç komisyon kararı olmadan belgeye kaydedilir. 

Yapılan son değişiklik öncesi resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenebiliyordu.  Ancak yapılan değişiklik ile artık resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenememektedir. Daha önceden yetki belgesi almış ve belgede ekli olan resmi plakalı araçlar eğer yetki belgesi süresi var ise 30.06.2013 tarihine kadar talep edilmesi halinde uzatılabilmektedir. 30.06.2013 tarihine kadar süresi uzatılan araçlar kullanılabilir. Bu süreden sonra resmi plakalı araçlar ticari yolcu taşımacılığı işinde ve D4 belgesinde kullanılamayacaktır.   

D4 yetki belgesine izin alınması halinde yeni hat eklenebilir. Bunla ilgili izin ilgili Trafik Komisyonundan alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” den (UKOME) alınır. Hat araç sayısı ile ilgilidir.

2 araca 1 taşıma hattı,

4 araca 2 taşıma hattı,

6 araca 3 taşıma hattı,

8 araca 4 taşıma hattı,

10 araca kadar olan araç sayısı ile 5 taşıma hattı alınabilir. Bir başka şekilde, güzergah (hat) için izin alınmış ise bir ay içerisinde belirli bir döngü içerisinde araç sayısına bakılmaksızın en fazla 4 tane taşıma hattında çalışılabilir. Bu döngünün ücret ve zaman tarifesinde belirtilmesi mecburidir.   

 

 

27 yorum 14663 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Murat AYDIN Murat AYDIN Pazartesi, 30 Kasım 2015

  D4 belgesi almak istiyorum. Fakat mesafe de karayolları neye göre km'yi hesaplıyor. bilemiyorum. iki il arasında yer alan mesafede karayollarına ait mesafe mi, yoksa otogarlar arasındaki mesafe mi dikkate alınıyor. bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim.

 • MUSTAFA AYDIN MUSTAFA AYDIN Pazartesi, 30 Kasım 2015

  D-4 BELGESİ ALMAK İÇİN NE GİBİ EVRAKLAR G EREKLİDİR

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Hasan bey, D4 yetki belgesi şehirlerarası 100km ye kadar olan mesafelerde yapılan taşımalara verilir. Hatay-Antep arası D4 belgesi alamazsınız. Şartlarını sağlıyor iseniz D1 belgesi alabilirsiniz. Ancak Karayolu Taşıma Yönetmeliği 24. maddenin 1/a-8 ine göre "D1 yetki belgesibe, şoför dahil en az 25 koltuk kapasitesine sahip ticari otobüsler kaydedilir" denilerek D1 yetki belgesine eklenecek araçların en az kaç koltuk kapasiteli olabileceği belirtilmiştir.

 • Hasan Hasan Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Selamlar abi ben hatay g antep arası d 1 yetki belgesi ile çalışıyorum hatay g antep185 km dir velhasıl şirket olarak çalışıyoruz ama yolcu kapasitesi düşük olduğundan dulayı şirket olarak minübüs se dönmek istiyoruz yani 16 artı 1 yolcu kapasitesine uygun araçlarla çalışmak istiyuruz hangi yetki belgesi almak lazım SAGILARIMLA

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Basri bey, belirttiğiniz çalışma şekline uygun belge yok. Muhtemelen sadece şehir içinde yani belediye sınırları içerisinde çalışacaksınız. Bunun için güzergah belirleyerek belediyeye müracaat etmelisiniz.

 • Pesen Basri Pesen Basri Pazartesi, 30 Kasım 2015

  İyi günler ben halısaha calıştırıyoruö ve bir servis atmayı düşünüyoruz gereken belge nedir ve bunu nasıl yapaliriz

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Ahmet bey, belediye ve valilikten izin almak zorundasınız.

 • ahmet ahmet Pazartesi, 30 Kasım 2015

  hayırlı geceler abı bır konu haknda bılıgını alcam babam kanser hastası oldu bende d4 yetkı belgesını devır aldım ama babamın plakasını almadım kendı aracımın plakasını bulundum sehrın plakasını kullanıyorum beledıyeden yada valılıkten ızın almam gereklımı yoksa babamın sahıp oldugu haklara sahıpmıyım

 • Erbil derebaşı Erbil derebaşı Pazartesi, 30 Kasım 2015

  İyi günler kolay gelsin babamın adına kayıtlı d4 belge var ben kendi üzerine nasıl alırım komisyon kararı gerekli mi teşekkür

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Bayram bey, sadece belediye mücavir alanı içerisinde taşımacılık yapacaksanız belediyeden izin alarak faaliyette bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

Top