D4 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

30 Kasım 2015
Yazar :  

D4 yetki belgesi sahip olduğu özmal araçlarla tarifeli ve tarifesiz 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı, mesafe gözetilmeksizin il içi ve 100 Km ‘ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı ve il içi servis taşımacılığı yapan şahıs veya şirketlere verilir. Ücreti 8.203 TL ve eklenecek her araç için 98 TL dir. 

Mevzuat değişmiştir. Yeni mevzuat için tıklayınız.

D4 yetki belgesine eklenecek araçların özmal ve kullanım amacı bilgisinin “Ticari Yolcu Nakli” olması gereklidir. Şahıs ve şirketlerin ticaret/esnaf odasına kayıt olmaları, faaliyet belgesinde sermayenin en az 5.000 TL olması, şirketlerde tüm sahip, ortak ve dışarıdan atanan müdürlerin, şahıslarda ise şahsın adli sicil kaydının ibraz edilmesi ve Yönetmelikte belirtilen suçlardan kaydının olamaması gerekmektedir.

D4 yetki belgesi almak isteyen şahıs ve şirketlerin sahip olduğu 19 yaşından küçük en az 1 adet birim araca sahip olmalıdır. 1 adet 19 yaşından küçük aracı ile asgari kapasite sağlandıktan sonra yaş şartına bakılmaksızın araç eklenebilir. Ve yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca en az bir adet 19 yaşından küçük araç yetki belgesinde kayıtlı olmalıdır. Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 630 (altıyüz otuz) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. 

D4 yetki belgesi almak için taşıma yapılacak güzergah için ilgili Trafik Komisyonundan/ Komisyonlarından izin alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” (UKOME) karar alınır. Bu kararda taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasiteleri belirtilerek taşıma yapılması yönünde izin verilir. Yetki belgesine sadece belge sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip araçlar eklenebilir.  D4 yetki belgesine en fazla 10 adet araç eklenebilir. Sözleşmeli veya resmi plakalı araçlar eklenemez. Yetki belgesinde mevcut bulunan aracın herhangi bir nedenden düşülmesi halinde aynı veya daha az sayıda koltuk kapasiteli bir başka araç komisyon kararı olmadan belgeye kaydedilir. 

Yapılan son değişiklik öncesi resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenebiliyordu.  Ancak yapılan değişiklik ile artık resmi plakalı araçlar yetki belgesine eklenememektedir. Daha önceden yetki belgesi almış ve belgede ekli olan resmi plakalı araçlar eğer yetki belgesi süresi var ise 30.06.2013 tarihine kadar talep edilmesi halinde uzatılabilmektedir. 30.06.2013 tarihine kadar süresi uzatılan araçlar kullanılabilir. Bu süreden sonra resmi plakalı araçlar ticari yolcu taşımacılığı işinde ve D4 belgesinde kullanılamayacaktır.   

D4 yetki belgesine izin alınması halinde yeni hat eklenebilir. Bunla ilgili izin ilgili Trafik Komisyonundan alınması gereklidir. Büyükşehir Belediyelerinden “Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri” den (UKOME) alınır. Hat araç sayısı ile ilgilidir.

2 araca 1 taşıma hattı,

4 araca 2 taşıma hattı,

6 araca 3 taşıma hattı,

8 araca 4 taşıma hattı,

10 araca kadar olan araç sayısı ile 5 taşıma hattı alınabilir. Bir başka şekilde, güzergah (hat) için izin alınmış ise bir ay içerisinde belirli bir döngü içerisinde araç sayısına bakılmaksızın en fazla 4 tane taşıma hattında çalışılabilir. Bu döngünün ücret ve zaman tarifesinde belirtilmesi mecburidir.   

55 yorum 37123 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Osman Osman Pazartesi, 30 Kasım 2015

  D4 yetki belgesi mücavir alan içinde bulunan ve mahalle olan köylerdeki kişilere verilebiliyo mu bilginiz var mı bilen varsa bu hangi yönetmelikte geçiyo

  Raporla
 • Şevki Şevki Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Kolay gelsin D4 yetki belgesi olan bi araç 100kl mesafedeki bi ilçede çalışan araç ilden aldigi yolcuyu ilçe içine girerek istediği şekilde bırakabilir mi

  Raporla
 • Ali Ali Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Merhaba benim d4 yetki belgem var ve 1 adet te aracım var ben bu aracı satıp yeni aldıgım aracı babamın üzerine alabilirmiyim yani arac sahibi babam d4 belgesi benim adıma olabilirmi teşekkürler

  Raporla
 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Adnan bey, büyükşehir sınırları içerisinde iki nokta arası D4 ile çalışamazsınız. Büyükşehirde belediye yetkilidir.

  Raporla
 • adnan yazıcı adnan yazıcı Pazartesi, 30 Kasım 2015

  merhabar ben ankara çubukta servis taşımacılığı yapıyorum bize ankara büyükşehir belediyesinden almış olduğumuz yeşil kuşak diye tabir ettiğimiz izin belgesi ile faliyet göstermekteyiz ve izin belgesindeki ibare çubuk ve akyurt ilçe sınırları içerisinde diye yazıyor ancak ben çubuk başlamalı pursaklar bitmeli servis çekemiyorum d4 yetki belgesi ile oraya çalışabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  Raporla
 • Hasan gunbatti Hasan gunbatti Pazartesi, 30 Kasım 2015

  D4 belgesi ile iki şehir arasında (98km)faaliyet gösteren firmanın araçları şehir içindeki duraklarına gidince 100 km aşıyor. Bir sıkıntı olur mu. Yolcuları indirip servisle biraz daha ileri yolcu taşımak D4 e aykırımı olur.
  Birde bir şirketin yaklaşık 60 aracı var iki şehir arasında faaliyet gösteren. Araç sayısı D4 e uygunmu.

  Raporla
 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Sn Yeniceli, 100 km derken genelde karayollarının ilan ettiği il veya ilçeler arası mesafe dikkate alınır.

  Raporla
 • Yeniceli Yeniceli Pazartesi, 30 Kasım 2015

  100 km terminaldrn terminale mi

  Raporla
 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Halil bey, komisyon kararı artık istenmiyor. Bunu yerine belediye ve valilikten yazı almanız gerekiyor. Bu uygunluk yazısını almalısınız.

  Raporla
 • Halil Halil Pazartesi, 30 Kasım 2015

  D4 belgesinde nasil koltuk yükseltebilirim
  14+1 den 16+1 e yükseltecem.
  Komisyona girmem gerekiyo mu

  Raporla

Yorum Yazın

Top