D2 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

02 Aralık 2015
Yazar :  

Yurtiçi tarifesiz yolcu taşımacığılı yapanlara verilen bir yetki belgesi türüdür. Tarifesiz yolcu taşımacılığı; önceden bir taşıma hattı ve taşıma güzergahı ile bir zaman ve ücret tarifesi belirlenmeksizin; grup yolcu durumuna göre arızi veya mekik sefer düzenlenerek yapılan düzensiz yolcu taşımalarını ifade eder.  D2 yetki belgesinin fiyatı 29.063 TL. ve her araç için 90 TL. taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. Belge almak isteyenlerin ticaret odasına kayıtlı olması ve sermayenin en az 30.000 TL olması istenmektedir. 

Mevzuat değişmiştir. Yeni mevzuat için tıklayınız.

D2 yetki belgesi asgari kapasite şartı 75 koltuk kapasite şartıdır. Bu şart sağlandıktan sonra eklenecek araç sayısında her hangi bir sınır yoktur. D2 yetki belgesine eklenecek araçların ticari olarak tescil edilmiş olması gereklidir. 75 koltuk kapsitesi şartı 10 yaşından küçük araçlarla sağlanmalı ve faaliyet süresince bu şart korunmalıdır. 75 koltuk kapasite şartının sağlanması halinde ilave edilmesi istenilen araçlar için yaş şartı aranmaz. Ancak 10 yaşından büyük araçlar kapasite hesabına dahil edilmemektedir.

Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. 

D2 yetki belgesine sözleşmeli araç kaydedilebilir. Ticari olarak kaydedilmiş ve Bakanlığın belirlediği şekilde düzenlenen Taşıt Kira Sözleşmesi düzenlener araç sözleşmeli olarak eklenir. Araç belge sahibi tarafından çalıştırılır. Araç kendi adına sahibi fatura, bilet vs. düzenleyemez. Yapılan bu tür işlemler belge sahibi tarafından yapılmalıdır. D2 yetki belgesine sahip olunan özmal araç sayısının iki (2) katı kadar sözleşmeli araç eklenebilir.

Yetki belgesi sahibi gerçek (şahıs) ve tüzel kişiler (şirketler) en az birer adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmek zorundadır. Bu şartın sağlanamaması durumunda idari para cezası düzenlenmektedir. Belge alım tarihi itibari ile belge sahipleri 6 ay bu şarttan muaftır.

Tarifesiz yolcu taşımacılığı için bilet düzenlenmez. Bu sebeple D2 yetki belgesi sahiplerinin taşıma yapmadan önce taşıma sözleşmesi yapması ve bu sözleşmeyi veya örneğini araçta bulundurması gerekmektedir.

 

 

12 yorum 77270 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Erkan kaynakin Erkan kaynakin Çarşamba, 02 Aralık 2015

  İyi gunler okul tasiti aracim var otobus ve ticari tabiki takograf mevcut bizim icin bir çözüm yolu varmi d2 kiralamamiz nasil olavilir çözüm oneriniz varsa yardimci olursaniz sevinirim tskr

  Raporla
 • HAykut HAykut Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Mehmet bey, aracınız minibüs ise D2 yetki belgesine sözleşmeli olarak kaydedip taşıma yapabilirsiniz. Yaptığınız iş yolcu taşımacılığıdır. Dolayısıyla Ulaştırma mevzuatına göre belgenizin bulunması gerekmektedir.

  Raporla
 • Mehmet GÖk Mehmet GÖk Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Hususi 4+1 kişilik2014 voldwagen transporter aracım var bir seyahat acentasının misafir 2 turistlerini birkaç günlüğüne Acenta ile kira sözleşmesi yapıp acenta Türsab levhasını da kullanarak gezdirebilir miyim sorun olur mu D2 belgesi gerekir mi bunun için .
  Aydınlatırsanız sevinirim
  Rehber MEHMET GÖK
  05332558547

  Raporla
 • Mustafa yılmaz Mustafa yılmaz Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Merhaba
  D2 belgesi başvurusunda bulunacaklar için 2017 yılı başvuru koşulları kısaca; belge ücreti 31,859.00 TL dir. İlave edilecek her bir araç için ödenecek taşıt kartı ücreti 98 TL dir. Daha önceden 60 gün olan asgari kapasite altında kalma şartı 630 güne çıkarılmıştır. Yine 75 koltuk kapasite şartı geçerli olup araçlara kesilen mali sorumluluk sigortası zorunluluğu kaldırılmış sadece ferdi koltuk sigortası kesilmesi mecburi tutulmuştur. Bunların dışında destek almak isteyen arkadaşlar http://k2yetkibelgesi.com.tr/d1-d2-d3-d4-belgeleri/ web sitemizi ziyaret ederek detaylı bilgi bulabilirler. Yada 0 212 653 11 87 numaralı telefondan bize ulaşırsanız yardımcı oluruz.

  Raporla
 • Altan Altan Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Şirketime d 2 belgesi aldığım zaman bunun kullanım süresi ne kadar dır ve ayrı zaman da kaç adet d 2 belgesini kiraya verebilirim

  Raporla
 • Tamer tanrikulu Tamer tanrikulu Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Spor kulübümüze bir arac17+araç almayı düşünüyorum bunun içinde d2 şartı geçerli mi çocukları maçlara goturmek icin

  Raporla
 • Okan Okan Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Merhaba bunun için araç kiralama oluyormu

  Raporla
 • HAykut HAykut Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Osman bey, aracınız 2018 ile 10 yaşından büyük hale geliyor. 2017 yılı için sorun olmaz.

  Raporla
 • Osman Demir Osman Demir Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Bu yıl içinde yani 2017 yılında d2 yetki belgesine başvursak 2007 model aracımız koltuk kapasitesine dahil oluyor mu bu yıl 10 yaşında

  Raporla
 • Süleyman Süleyman Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Merhaba bir sorum olacak şirket üzerine kayıtlı araçta Şöförüm d2 belgesi mevcut bu araç ile ailemle (esim ve çocuklar la) bir yere gitmem mümkün müdür her hangi bir cezai işlemi varmidır

  Raporla

Yorum Yazın

Top